Bağlantı/Gecikme Problemlerini Nasıl Çözebilirim?

Bağlantı/Gecikme problemlerini nasıl çözebilirim?

Oyunlarınızda bağlantı ya da gecikme sorunlarıyla sık karşılaşıyorsanız, yapabileceğiniz birkaç şey var. 

  1. Çerezler ve diğer site bilgilerini düzenli olarak silin! Bilgisayarınızdaki yavaşlama problemlerinin en yaygın çözümü budur. Çerezlerinizi nasıl silebileceğinize dair adımlara göz atın. Bunu yaptıktan sonra tarayıcınızdaki bütün pencereleri kapatın (bütün tarayıcıyı!) ve chess.com'u yeniden açın. 
  2. Bilgisayarınızdaki bütün indirme ya da yüklemeleri durdurun. Büyük bir dosya indiriyorsanız, bu bant genişliğinizi kullanır ve gecikmeye sebep olabilir. 
  3. Yayın izliyorsanız bu yayınları kapatın. Video ya da müzik yayınlarını izlemek büyük dosya indirdiğinizde olduğu gibi bant genişliği kullanır. Eğer bağlantı sorunları yaşıyorsanız, satranç oynarken yayınları durdurun. 
  4. Tarayıcı uzantılarını devre dışı bırakın. Bazen bunlar epey hafıza kullanır. Ya da Chess.com'un kullandığı diğer dosyaları ya da JavaScript'i değiştirin. Ya da bağlantınızı değiştirin. Ama oynarken devre dışı bırakmak en iyisi!
  5. Görevi Yöneticisini kontrol edin ve çok fazla hafıza kullanan bir program var mı bakın, varsa satranç oynarken o programları kapatın. 
  6. Tarayıcınızda çok fazla pencere açıksa, chess.com dışındaki hepsini kapatmayı deneyin. Yayın izlemiyor ya da indirme yapmıyor olsanız bile her pencere bilgisayarınızın hafızasını biraz da olsa kullanır. 
  7. Tarayıcınızın güncellenmiş olduğundan emin olun. Microsoft Edge kullanıyorsanız, Chrome ya da Firefox kullanmaya başlamak isteyebilirsiniz.
  8. Kablolu Bağlantıyı deneyin. Bazen istikrarsız bir WiFi bağlantısı soruna neden olabilir. Yönlendiricinize daha yakın olun ya da kablolu bağlanmayı deneyin.

Yukarıdaki bütün seçenekleri denedikten sonra yine de bağlantı sorunu yaşıyorsanız, lütfen internet sağlayıcınızla irtibata geçin. Daha hızlı bir bağlantıya ihtiyacınız olabilir. Chess.com sunucuları 1000ms (1 saniye) gecikmeyi sıfırlar ama pinginiz çok daha fazlaysa satranç oynamakta zorlanabilirsiniz. 

Pinginizi kontrol etmek için Canlı sohbete /ping yazın