Sportmenlik Kuralları

Sportmenlik Kuralları

Chess.com oyuncuları nazik olmaya ve sportmence davranmaya davet eder. Sportmenlik kurallarımıza göre oyuncular şunları yapmamalıdır:

  • oyunlar esnasında kasıtlı olarak çıkmak
  • oyuncuları gereksiz yere bekletecek şekilde oyalamak
  • siyah taşlarla oynamamak istemek gibi sebeplerle oyunları iptal etmek (oyuncuların oyunları iptal etme sayılarına sınırlama getirdiğimizi lütfen unutmayın ve oyunları yalnızca çok gerekli olduğu takdirde iptal edin.) 
Eğer hesabınızın bu kuralları ihlal ettiği tespit edilirse oyunlarınız sınırlandırılacaktır ve oyunlar arasında 5 dakika beklemek zorunda kalacaksınız (iptal edilen oyunlar dahil).

Adil Oyun Kurallarımız dışarıdan yardımı yasaklar (motorlar, tablebase, diğer oyuncular vesaire.) ve bu kurallara şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.


Oyunları İptal Etmekten Kaçınmak için Tavsiyeler

Oyunları çok sık iptal etmek oyun iptal etme hakkınızı geçici olarak sınırlandırır. Yani eğer oynayamayacaksanız iptal etmek zorunda kalırsınız (ya da oyunu bırakırsanız ya da çıkarsanız yukarıdaki sınırlamalarla karşılaşırsınız). Eğer oyunu iptal etmek zorundaysanız elbette edin ama mümkün olduğunca bundan kaçının!

Rakibiniz bir oyunun başında hamle yapmıyorsa oyunu iptal etmeyin: sunucu sizin yerine oyunu iptal edecek!

Kendi sırası geldiğince oyuncuların ilk hamlesini yapmak için 15-20 saniyesi bulunur. Eğer yapmazlarsa oyun otomatik olarak iptal edilir. Bunun hamle yapmayan oyuncunun Adil-Oyun kaydına negatif bir etkisi vardır. (Ama siz oyunu iptal ederseniz bu sizin hesabınıza kaydedilir! En iyisi sabırlıca birkaç saniye beklemektir.)

Rakip seçmek için oyunları iptal etmeyin: oyun aramalarınızın ayarlarını değiştirin!

Oyna tuşuna tıklayıp işinizi şansa bırakmayın! Eğer rakip seçiyorsanız Canlı Satranç ayarlarına gidin ve Gelen ve Giden ayarlarını değiştirin: 

Burada gerçekten oynamak isteyeceğiniz bir oyun bulmak için ayarları değiştirebilirsiniz.

Kendi puanınıza uygun bir rakip bulabilmek için bu ayarları değiştirin. Yukarıdaki resimde oyuncu her puandan oyuncuyu kabul ediyor ama -150 +150 gibi bir ayarlama yapsaydı kendi puanından 150 düşük ve 150 yüksek puanlı oyuncularla oynaardı. Yıldırım puanı 1400 olsaydı, bu 1250-1550 puanlı rakiplerle eşleşeceği anlamına gelirdi.

Ve puansiz oyunlar oynarken renginizi bile seçebilirsiniz.