Oyunu Yarıda Bırakmak

Oyunu yarıda bırakmak

Yeni bir oyunun başında hamle yapmadan bir süre beklediyseniz, bir süre daha hamle yapmazsanız oyunun iptal edileceği uyarısını görmüş olabilirsiniz. Benzer şekilde bir oyunun ortasında hamle yapmak çok uzun süre beklerseniz aynı şey olabilir. Bu nedir?

Kimse oyunu bırakıp gitmiş bir rakibi beklemek istemez ve bu yüzden kullanıcıların tepkisiz bir rakibi beklemesini engellemek için birkaç önlem aldık:

İlk hamle süre-ölçer

Yeni bir oyun başladığında, ilk hamlenizi yapmak için belirli bir süreniz var. Aksi takdirde oyun iptal edilir. 5 saniye içinde ilk hamlenizi yapmazsanız bir geri sayım başlar. Ne kadar süreniz olduğu, oyunun süresine göre değişir:

  • Kurşun: hamle yapmak için 10 saniye
  • Yıldırım: 15 saniye
  • Hızlı: 55 saniye

Geri sayım bitmeden hamle yapmazsanız oyunu yarıda bıraktığınız için oyunu kaybetmiş sayılırsınız.

Bağlantı kopma süre-ölçer

Eğer bağlantınız uzun süre boyunca koparsa oyunu yarıda bırakmış sayılırsınız. Yeniden bağlanmak için ne kadar süreniz olduğu, oyunun süresine göre değişir. Bağlantınız koptuysa yeniden bağlanmak için sahip olduğunuz süre: oyunun temel süresinin %10'u + ekleme çarpı 40; minimum 30 saniye ve maksimum 3 dakika. Bu süre içinde yeniden bağlanamazsanız oyun sonlandırılacaktır.

Örnekler:

Kurşun 1 | 0 -- Temel süre 1 dakika + ekleme yok = 1 dakika, çarpı %10 = 6 saniye. Minimum 30 saniye olduğu için yeniden bağlanmak için 30 saniyeniz var. 

Yıldırım 5 | 5 -- Temel süre 5 dakika (300 saniye) + 40 x 5 saniye ekleme = 500 saniye. Çarpı 10% = yeniden bağlanmak için 50 saniyeniz var.

Hızlı 10 | 0  -- Temel süre 10 dakika (600 saniye) + ekleme yok, çarpı %10 = yeniden bağlanmak için 60 saniyeniz var.

Hızlı 15 | 10 -- Temel süre 15 dakika (900 saniye) + 40 x 10 saniye = 1300 saniye. Bunun %10'u = yeniden bağlanmak için 2 dakika 10 saniyeniz var. 

Yeniden bağlanma süresi formülünde T=temel süre ve e=ekleme: 

(T + 40e) x 0.1

Uzun hamle süre-ölçer

Oyunun iptal olmasına yol açan son ve az bilinen durum ise bağlı olmanıza karşın çok uzun süre hamle yapmamanızdır.

Bu yalnızca oyunun ilk 10 hamlesinden önce gerçekleşebilir. 10 hamleden sonra hamle başına istediğiniz kadar düşünebilirsiniz ama on hamle tamamlanmadan önce bir hamle üzerine temel sürenin yarısından daha uzun bir süre kullanırsanız oyunu bırakmış sayılırsınız.

Örnekler:

Kurşun 2 | 1: 2 dakikanın yarısı 1 dakikadır, dolayısıyla onuncu hamleden önce herhangi bir hamle yapmadan 1 dakikadan uzun süre beklerseniz oyunu bırakmış sayılırsınız.

Yıldırım 5 | 5: 5 dakikanın yarısı 2 buçuk dakikadır, dolayısıyla onuncu hamleden önce herhangi bir hamle yapmadan 2 buçuk dakikadan uzun süre beklerseniz oyunu bırakmış sayılırsınız.

Hızlı 15 |10: 15 dakikanın yarısı 7 buçuk dakikadır, dolayısıyla onuncu hamleden önce herhangi bir hamle yapmadan 7 buçuk dakikadan uzun süre beklerseniz oyunu bırakmış sayılırsınız.