Profil fotoğrafım neden ters ya da yamuk?

Profil fotoğrafım neden ters ya da yamuk?

Bazen bilgisayarınızda doğru duran bir görsel, profil resmi olarak yüklediğiniz zaman ters ya da yamuk görünebilir. Bu neden oluyor?

Çünkü bazı bilgisayarlar bazı resimleri düzgün görünsünler diye otomatik olarak döndürüyorlar. Dolayısıyla bir görseli görüntülediğinizde dosyada ters olsa da bilgisayar size onun doğru halini gösteriyor.

Bunu düzeltmek için dosyayı bir resim editörü (resim görüntüleyici değil) kullanarak açmanız ve resmi döndürmeniz gerekiyor. Dosyayı editör kullanarak açtığınızda aslında yanlış pozisyonda olduğunu göreceksiniz. Paint, Photoshop ya da başka fotoğraf editleyebildiğiniz programlarla resmi döndürebilirsiniz.

Dosyayı Paint ya da başka bir programda açtığınızda doğru pozisyona çevirip dosyayı kaydedebilirsiniz. Her programda bunu yapmak için farklı adımlar izlemeniz gerekecektir ama fotoğraf editlenebilen programlarda bu yaygın bir özelliktir ve bulması kolaydır. Örneğin Paint'te şöyle görünür:

Resmi doğru pozisyona çevirdikten sonra dosyayı kaydetmeyi ve sonra yeni dosyayı avatarınız olarak siteye yüklemeyi unutmayın!