Tekrar sebebiyle oyun berabere ilan edildi, bu nasıl oldu?

Tekrar sebebiyle oyun berabere ilan edildi, bu nasıl oldu?

Tekrar sebebiyle berabere, satrançta üç kez tekrar kuralı kaynaklı bir beraberliktir. Bu kural sürekli aynı hamleler yapılarak oyunların sonsuza kadar devam etmesini engellemek için konulmuştur. 

Üç kez tekrar kuralına göre bir oyunda aynı pozisyon üç kere tekrarlanırsa, iki oyuncu da o pozisyon esnasında berabere iddiasında bulunabilirler. Chess.com'da ise üçüncü tekrarda oyun otomatik olarak berabere ilan edilir.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ise tekrarlanan pozisyonun üst üste olması gibi bir gerekliliğin olmamasıdır. Bu üç pozisyonın oyunun herhangi bir noktasında tekrarlanması yeterlidir. Aynı pozisyon üç kere tekrarlandığında üçüncüsünde oyun berabere ilan edilir.

Örneğin aşağıdaki oyuna bakalım. 51, 53 ve 55inci hamlelerde aynı pozisyonu görüyoruz:

Siyahun 51inci hamlesi:

Siyahın 53üncü hamlesi:

Siyahın 55inci hamlesi:

Arada başka hamlelerin yapılmış olması önemli değildir. Önemli olan aynı pozisyonun tekrar etmesidir. Üçüncüsünde oyun berabere ilan edilir.

İki pozisyonun "aynı" olması demek aynı taşların aynı karelerde olması, aynı oyuncunun sırası olması, rok atma haklarının ve geçerken alma olasılıklarının aynı olması anlamına gelir. Tekrarlanan pozisyonun ardıl olması gerekmez.

Hamlelerin arasında 10 farklı şah ve vezir hamleleri oynanmış olsa bile oyun yine de berabere ilan edilir. Önemli olan tek şey pozisyonun üç kere tekrarlanmış olmasıdır. Üçüncü seferde (siyahın 55inci hamlesinde) oyun berabere ilan edilmiştir.

Örneğin bir pyon hamlesi yapılmış olsa, fil ya da kale başka bir kareye gitmiş olsa, pozisyon farklı olurdu ve berabere ilan edilmezdi.

Dolayısıyla tekrardan kaçınmak istiyorsanız pozisyona dikkat edin!

Diğer berabere türleri için şuraya bakabilirsiniz!